Jak dbać o len?

Pytacie nas czasem o to, jak dbać o nasze lniane ubrania, aby posłużyły jak najdłużej. Często mamy obawy przed zakupem lnianych rzeczy, ponieważ obawiamy się ich pielęgnacji. Albo po prostu nie wiemy, że wystarczy stosować kilka trików, aby pokochać noszenie lnianych ubrań. Największym zarzutem, jaki ja słyszę i który kierowany jest w stronę lnu, to taki, że “len się strasznie gniecie!”. I cóż tu dużo mówić, to prawda. Choć czy tak strasznie, to nie wiem 🙂  Len jest podatny na zagniecenia, ale można je zminimalizować. Poza tym takie naturalnie zagniecenia, moim zdaniem, dodają uroku tej tkaninie. Staje się wtedy jeszcze bardziej naturalna. Bywa, że poliester nie gniecie się w ogóle, a prasowanie jest zupełnie zbędne, ale jakim kosztem? Nasza skóra bardzo się męczy w takich sztucznych materiałach, poci się i nie raz dostajemy uczulenia. Lepiej przymknąć oko na zagniecenia, ale w zamian cieszyć się ogromnym komfortem noszenia! Pamiętajcie ,że wybór lnu to level-up naszej garderoby! 

Odpowiednio pielęgnowany len prezentuje się elegancko i zdecydowanie należy do materiałów wysokiej jakości! Jest wspaniały i niestety dlatego nie należy do tanich tkanin. Jednak warto w niego zainwestować. Aby służył nam przez wiele lat, należy pamiętać o kilku zasadach.

 

 

Jak prać len?

Zgodnie ze wskazówkami zawartymi na naszych metkach.  Pranie odzieży nie jest niczym skomplikowanym. Ubrania lniane można z powodzeniem prać w pralkach. Należy jednak pamiętać, aby wybierać programy do delikatnych tkanin czyli te, podczas których temperatura prania nie przekracza 40℃. Lepiej też unikać stosowania odplamiaczy, a jeśli już zajdzie taka konieczność, wybrać te, które w swoim składzie nie zawierają chloru. Do samego pralnia najlepiej używać delikatnych środków piorących. W ustawieniach programu nie zaleca się wirowania. Dzięki czemu ubrania nie będą bardzo pogniecione ani w żaden sposób zdeformowane. 

 Gdy decydujemy się na pranie ręczne, wtedy ważne, aby nie wyciskać i nie skręcać mocno tkaniny, aby nie naruszyć struktury włókien. 

Oczywiście trzeba też zadbać o odpowiednią segregację kolorystyczną naszych ubrań w czasie prania i o wolną przestrzeń w bębnie pralki, aby ubrania mogły swobodnie się obracać. 

Jak suszyć?

Zalecamy suszenie na płasko, w przewiewnych pomieszczeniach i bez bezpośredniego nasłonecznienia, bo o ile białe ubranka będą wtedy pięknie jaśnieć, o tyle kolorowe mogą wyblaknąć. Nie zachęcamy też do wieszania rzeczy na sznurkach za pomocą spinaczy, aby nie narażać tkaniny na dodatkowe odkształcenia i wgniecenia. Naszym dobrym i sprawdzonym sposobem jest suszenie na drabinkach kaloryfera. Dzięki grubym rurkom takiego łazienkowego grzejnika nic się nie odkształca. Podobnie jak na odpowiednio dobranych wieszakach (dostosowanych wielkością i kształtem).

 Lnianą odzież można również suszyć w suszarkach, ale w niskich temperaturach i tylko do momentu, aż ubrania będą nieznacznie wilgotne.

Jak prasować?

Przede wszystkim wtedy, gdy tkanina jest jeszcze lekko wilgotna. Wiem, nie zawsze mamy na to czas i taką możliwość. Ale wyjściem jest porządne spryskanie wodą destylowaną ubrania bezpośrednio przed prasowaniem. Rekomendujemy temperaturę żelazka nie większą niż 200℃ oraz prasowanie po lewej stronie (ewentualnie przez inną naturalną tkaninę).

Jak nosić?

Tak, jak lubimy. Tak, jak nam wygodnie. W rytmie slow fashion. Z dodatkami, które cenimy lub bez. O każdej porze roku. Ze świadomością, że lniane ubrania są  przyjazne naszej skórze, że są piękne i szlachetne. Z pewnością, że len ma moc zachwycić niejednego przechodnia na ulicy. Z wielką wygodą i komfortem, zaś bez strachu o zagniecenia i pielęgnację tkaniny. 

Dodaj komentarz